Rozpoznanie a prevencia toxických vzťahov. Ako si chrániť emocionálne zdravie? 

Toxické vzťahy dokážu do značnej miery narušiť emocionálne zdravie, ktoré ide ruka v ruke s tým fyzickým. Prečítajte si, ako rozpoznať a riešiť toxické vzťahy v osobnom či pracovnom živote. 

Fungujúci partnerský vzťah, dobré vzťahy v rodine a dobrí priatelia sú v dnešnej dobe vzácnymi pokladmi. Kto ich má, je naozaj bohatý. 

Ak nepatríte do tejto kategórie a toxické vzťahy sú súčasťou vášho života, nezúfajte. Každé ráno vám ponúka jedinečnú príležitosť začať odznova a lepšie. 

Neviete, kto je toxický človek, akými znakmi sa vyznačujú toxické vzťahy a ako ich riešiť? V tom prípade sú nasledujúce riadky určené práve vám. 

Čo sú toxické vzťahy? 

Skôr, ako si predstavíme definíciu toxického vzťahu, pozrime sa na to, kto je toxický človek. Za toxického človeka označujeme jedinca, ktorý sa pravidelne správa a koná tak, že zraňuje ostatných, teda negatívne ovplyvňuje životy ľudí vo svojom okolí. Môže ísť, napríklad o partnera, člena rodiny, priateľa či kolegu. 

Ak je takýto človek súčasťou vášho života, máte s ním toxický vzťah. Teda vzťah, kvôli ktorému sa cítite psychicky a emocionálne vyčerpane, narúša vašu sebadôveru a znižuje kvalitu života. 

Toxickí ľudia sa často tvária, že sú vašimi priateľmi. Avšak v skutočnosti je to opačne a vyvolávajú vo vás negatívne pocity, napätie či stres. Samozrejme, treba rozlišovať medzi toxickým človekom a toxickým správaním. Toxický človek má tento druh správania zakorenený vo svojom vnútri a koná tak úmyselne, alebo podvedome, napríklad na základe vzorcov správania, ktoré si osvojil ako dieťa. Toxické správanie sa občas týka každého z nás. 

Niekedy sa dajú toxické vzťahy napraviť spoločným riešením problémov a budovaním dôvery. Inokedy je lepšie z deštrukčného vzťahu odísť, nakoľko toxické vzťahy vyčerpávajú, znižujú sebahodnotu i dôstojnosť a, samozrejme, negatívne ovplyvňujú emocionálne zdravie. To sa môže neskôr prejaviť nielen poruchami duševného zdravia, ale aj fyzickými ochoreniami.

emocialne zdravie

Znaky toxického vzťahu: Ako ich rozpoznať? 

Toxické vzťahy škodia emocionálnemu i fyzickému zdraviu. Tejto téme sa venuje čoraz viac pozornosti aj v odborných kruhoch. Knihy o toxických vzťahoch nájdete v každom dobrom kníhkupectve. Na internete sú bežne dostupné podcasty o toxických vzťahoch.  

Napriek tomu je potrebné robiť v tomto smere neustálu osvetu. Preto sa spoločne pozrieme na najčastejšie znaky toxických vzťahov v partnerskom zväzku, medzi priateľmi a na pracovisku. 

Toxický partnerský vzťah sa prejavuje nasledovne:  

  • Pocitmi, že nie ste partnerom či priateľom rešpektovaný a nemáte naplnené potreby. 
  • Obaja máte problém otvorene komunikovať. 
  • Pociťujete stratu životnej slobody a autonómneho bytia. 
  • Do vzťahu dávate viac, ako dostávate a cítite sa nedocenený. 
  • Pochybujete o tom, či máte partnera rád, dokonca niekedy ho môžete nenávidieť. 
  • Vy alebo aj partner ste pasívne agresívny (vo vnútri pociťujete hnev, ale nedáte ho znať navonok). 
  • Náprotivok vás nepodporuje. 
  • Váš životný štýl sa zmenil, pretože nemáte dostatok času sám pre seba. 
  • Pociťujete úzkosť alebo depresiu, strádate emocionálne i mentálne. 
  • Problémom vo vzťahu je aj nadmerná žiarlivosť, resp. nedostatok dôvery a pocit zodpovednosti za šťastie druhého. 

Toxické vzťahy medzi priateľmi majú mnohé spoločné s tými partnerskými. Zahŕňajú napríklad, nerešpektovanie hraníc druhého, snahu iba z jednej strany, vyčerpanie, hádzanie viny na druhého, absenciu dôvery a objavujú sa manipulatívne snahy či šikana. 

Problémom dnešnej rýchlej doby sú aj toxické vzťahy na pracovisku. Ak vás kolegovia či nadriadení nenechajú hovoriť a často vás prerušujú, spochybňujú vaše schopnosti a zručnosti, neustále menia svoje požiadavky, vyžadujú od vás neprimerané množstvo práce, útočia na vás, vaše hodnoty nie sú v súlade s tými ich, osočujú vás pred druhými, zrejme ide o toxické vzťahy. 

Tipy, ako riešiť toxické vzťahy a chrániť si emocionálne zdravie 

Kvalita vzťahov v našom živote do značnej miery ovplyvňuje duševné a telesné zdravie. To znamená, že toxické vzťahy nesmieme nechať bez povšimnutia, ale pokúsiť sa ich aktívne riešiť. 

Čo je dôležité okrem schopnosti vedieť rozpoznať toxicitu vo vzťahoch? 

Ujasnite si, či si vzťah zaslúži nápravu, alebo je lepšie odísť 

Toxické vzťahy je možné napraviť. Avšak chce to úprimnú snahu z obidvoch strán. Na to je potrebná predovšetkým otvorená komunikácia, úprimnosť, sebareflexia a v nejednom prípade aj odborná pomoc. 

Ak táto snaha neexistuje alebo zažívate fyzické či psychické týranie, v tom prípade je jediným riešením zo vzťahu odísť a nenechať sa ďalej ťahať ku dnu. Veď na svete sme preto, aby sme si život užívali a nie trpeli. 

Zapracujte na sebaláske 

Človek, ktorý sa má primerane rád, nemá toxické vzťahy. Je to preto, lebo si uvedomuje svoju hodnotu, a tým pádom sa obklopuje ľuďmi, ktorí ho prijímajú takého, aký je. Zároveň nadovšetko miluje svoj život a nikomu nedovolí, aby ho nejakým spôsobom obmedzoval. 

To znamená, že ak máte vo svojom živote viac toxických vzťahov, zapracujte na sebaláske. Sebaláska je zároveň vynikajúcou prevenciou vzniku toxických vzťahov. Ako na to? Je to o množstve malých krôčikov: jasne si stanovte hranice, otvorene hovorte o svojich pocitoch a potrebách, starajte sa o svoje vnútro i zovňajšok, investujte do sebarozvoja a tak ďalej.

toxicke vztahy na pracovisku

Prijmite zodpovednosť za svoj život 

Aj pri riešení toxických vzťahov je dôležité uvedomiť si, že v živote môžete byť obeťou, alebo si ho aktívne tvoriť. Bez ohľadu na vašu minulosť ste za svoj život zodpovedný iba vy! Nie je to partner, rodičia, priateľ, kolega v práci, zamestnávateľ či politici. 

Snažte sa prijať zodpovednosť za svoj život a aktívne si ho vytvárajte napríklad tým, že sa snažíte toxické vzťahy riešiť, alebo ich ukončíte. Tiež by ste mali identifikovať podvedomé vzorce správania, ktoré vás udržiavajú v toxických vzťahoch alebo si nimi toxických ľudí priťahujete. 

Tešte sa z malých úspechov a praktizujte vďačnosť 

Nedovoľte, aby vo vašom živote prevažovali negatíva. Skúste si všímať každodenné maličkosti, ktoré vám robia radosť. Pokojne si založte denník vďačnosti a každý deň si do neho zapíšte, za čo všetko pociťujete vďačnosť. Nezabudnite si do neho zaznamenať aj malé pokroky v riešení toxických vzťahov, pretože práve tie vás posúvajú smerom ku kvalitnejšiemu životu, pevnému zdraviu a naplneným vzťahom.