Život je krásny. No patria k nemu aj bolestné chvíle, ktoré sa spájajú s búrkou rôznych emócií. Pokiaľ však poznáme hlavné fázy rozchodu, zvládneme to ľahšie.
Ako dlho trvá smútok po rozchode?
Každý z nás je jedinečný. To sa prejavuje aj v prežívaní náročných životných situácií. Aj s rozchodom sa vyrovnávame po svojom a trvá nám to odlišne dlhý čas. To, ako dlho trvá smútok po rozchode, závisí od nášho vnútorného nastavenia, intenzity a trvania vzťahu a mnohých ďalších individuálnych faktorov.
Kľúčom k zvládnutiu odlúčenia od partnera je byť napojený na svoje vnútro, dôverovať svojej duši i telu. Tie vedia, ako dlho a intenzívne potrebujeme smútiť, hnevať sa či plakať. Tak, ako sa neoplatí rozchod banalizovať, môže byť kontraproduktívne zbytočne sa v ňom utápať.
Žena po rozchode: ktoré emócie prežíva?
Žena po rozchode, ale pokojne aj muž, môže mesiac po rozchode i oveľa dlhšie prežívať pestré spektrum emócií, ktoré sa týkajú emocionálnych, fyzických i kognitívnych reakcií. Ktoré sú to?
- Prežívanie na emocionálnej úrovni zahŕňa pocity úzkosti až depresie, odmietnutia, zrady, hnevu, žiarlivosti či viny. Objavuje sa znížená sebaúcta i výkyvy nálad.
- Na fyzickej úrovni prežívania môžu byť prítomné pocity otupenia, chvenie, nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním, nespavosť, plač, bolesti hlavy, nechutenstvo a strata hmotnosti.
- Čo sa týka myslenia, objavujú sa negatívne myšlienky, roztržitosť, zábudlivosť, znížený výkon v práci či v škole.
Fázy rozchodu u muža i ženy
Fázy rozchodu u muža i ženy sú podobné a môžu prechádzať z jedného štádia do druhého a späť. Najčastejšie sa hovorí o 4 fázach rozchodu. Avšak švajčiarska psychiatrička Elisabeth Kübler-Ross rozlišuje 5 fáz smútku, ktoré popísala ešte v roku 1969. Tie môžu, ale nemusia, súvisieť aj s rozchodom.
Čo je však dôležité, keďže každý z nás je originál, niektorí z nás si odsmútia všetky fázy rozchodu, iní nemusia prejsť ani jednou.
Pozrime sa teda spoločne, aké fázy rozchodu sú typické pre mužov i ženy.
Popieranie pomáha zvládať smútok
Medzi prvé fázy rozchodu patrí popieranie, teda odmietavý postoj k tomu, čo sa stalo. Práve popieranie a otupenie sú tým, čo nám pomáha prežiť. V rámci tejto fázy je bežné uvažovať o tom, ako budeme ďalej žiť bez svojho bývalého.
Tiež sa možno upokojujeme tým, že to nie je pravda, lebo dotyčný konal v afekte či nepremyslene, a zmení svoje rozhodnutie. To znamená, že žijeme skôr v predstavách, ako v reálnom živote.
Práve tento mechanizmus popierania smútku zabezpečuje, že nás situácia neprevalcuje. Vďaka tomu smútime len do takej miery, v akej to dokážeme zvládnuť. Akonáhle prestaneme popierať realitu, môže sa začať proces hojenia, pretože potláčané pocity sa začnú vyplavovať na povrch.
Hnev má liečivé účinky
Medzi fázy rozchodu neodmysliteľne patrí hnev. Hneváme sa na svojho bývalého partnera, na život, osud, Boha i na seba. Cítime sa ukrivdene a svoj hnev si môžeme ventilovať aj na svojich blízkych.
Čo je však dôležité, hnev je nevyhnutnou a liečivou fázou rozchodu. Nepotláčajme ho v sebe, ale ani sa ním nenechajme ovládať. Hľadajme spôsoby, ako ho zdravo ventilovať bez toho, aby sme ubližovali sebe či ľuďom naokolo.
Vyjednávanie ako fáza falošnej nádeje
Počas tejto fázy rozchodu sa môžeme stretnúť s tým, že vyjednávame so životom, Bohom či Vyššou mocou. Dávame im ponuky, čo všetko zmeníme, ak sa k nám bývalý partner vráti. Týmto spôsobom sa snažíme v myšlienkach docieliť, aby náš život bol taký, ako predtým.
Táto fáza rozchodu je tiež spojená s pocitmi viny. Vyčítame si, čo všetko sme mohli urobiť inak a tým pádom sa v týchto chvíľach nemuseli pasovať s rozchodom.
“Depka” sa spája s prázdnotou a smútkom
Keď nám naplno dôjde, aká je realita, a že sa nedá zmeniť, prídu pocity prázdnoty, spojené so smútkom, beznádejou a radom ďalším emócií. Je v poriadku cítiť sa opustene, plakať, nejesť, byť sám i zostať v posteli celý deň.
Ako je spomenuté vyššie, smútenie po rozchode je individuálne, čo sa týka prežívania i jeho dĺžky. Avšak ak máme pocit, že to nezvládame, nebojme sa požiadať o pomoc odborníka.
Prijatie
Prijatie je poslednou fázou rozchodu. Znamená, že prijímame skutočnosť, že sme bez partnera, ale zároveň veríme, že to zvládneme. Pre toto obdobie je charakteristická pomalá stabilizácia emócií a vstúpenie do reálneho života.
Nezabúdajme, že aj v tejto fáze rozchodu budeme prežívať lepšie i horšie dni. Dobrou správou je, že viac bude tých dobrých, až sa postupne naše srdce vylieči a vznikne v ňom priestor pre niečo nové a krásne.
Rozchod bolí. Netlačme na seba a doprajme si čas
Fakt, že rozchod väčšinou patrí medzi bolestné obdobia nášho života, je nepopierateľný. Zároveň platí, že práve vďaka náročným situáciám v živote sa stávame lepšou verziou seba samého.
Kľúčové v tomto smere je, nedávať si žiadne konkrétne časové obdobia, za ktoré chceme fázami rozchodu prejsť. Niekomu stačí niekoľko týždňov, iný potrebuje mesiace, možno až roky, aby sa so všetkým vyrovnal.
Zároveň by sme si mali dopriať prežiť všetky emócie, ktoré so stratou partnera súvisia, a to adekvátnym spôsobom. V neposlednom rade nezabúdajme, že čas vylieči všetky rany.