Čo je sebarozvoj? Je pre nás dôležitý?

Cieľom nášho života je stať sa čo najlepšou verziou seba, prežiť šťastný a naplnený život, aby sme si na jeho konci povedali, že to stálo za to. V tom nám pomáha sebarozvoj, ktorý je o rozvíjaní potenciálu každého z nás, zlepšení kvality života,  splnení snov, túžob a prianí. Každý deň nám ponúka 24 hodín na to, aby sme sa zdokonaľovali v rôznych oblastiach. 

Čo je sebarozvoj? 

Ak si slovíčko sebarozvoj rozmeníme na drobné, znamená, rozvíjanie seba samého. Význam sebarozvoja je v sebarealizácii. Podľa slovníka cudzích slov je sebarealizácia: “uplatnenie sa, rozvoj vlastnej osobnosti a schopností v činnosti, ktorá človeka vnútorne uspokojuje a ktorú pociťuje ako tvorivú”. 

Čo je sebarozvoj? Je to proces učenia sa a získavania nových zručností, ktoré nám umožňujú žiť šťastný život, dosahovať ciele a plniť si sny. Vďaka sebarozvoju sa môžeme dopracovať k lepším sociálnym, emocionálnym i praktickým zručnostiam. Tie sú nevyhnutné na splnenie stanovených cieľov. 

Sebarozvoj osobnosti môže zahŕňať pestrú paletu činností, ako napríklad:

  • zvýšenie sebavedomia, 
  • budovanie sebadôvery, 
  • rozvíjanie silných stránok a, naopak, prijatie tých slabších,
  • budovanie kariéry, 
  • zlepšenie životného štýlu či time manažmentu,
  • tvorba kvalitných sociálnych vzťahov,
  • zvyšovanie emocionálnej inteligencie a tak ďalej.  

Sebarozvoj je dôležitý, pretože sme tvorcami svojho života, nie jeho obeťami 

Osobnostný sebarozvoj a najmä jeho aplikácia do každodenného života, idú ruka v ruke s uvedomením si toho, že sme tvorcami svojho života. Čo to znamená? Určite poznáte známe slovenské príslovie, že každý si je strojcom svojho šťastia. 

Možno v duchu namietate, že neviete ovplyvniť to, do akej rodiny sa narodíte, v akom zdravotnom stave a s akými predispozíciami prichádzate na svet, či aké sú vaše talenty. To je síce pravda, ale vždy môžete urobiť rozhodnutia, ako to zmeniť. Vtedy sa dostávate do úlohy tvorcu svojho života. Naopak, ak budete len plakať nad nepriazňou osudu, ľutovať sa a nič neurobíte, dobrovoľne ste sa pasovali do role obete. 

Najdôležitejšie zo všetkého je uvedomiť si, že vy ste tvorcami svojej reality a začína to už myšlienkami. V rámci sebarozvoja môžete najprv zapracovať na zmene spôsobu myslenia. Ak zmeníte myslenie, zmení sa vám život. Jednoduché, čo poviete? Ak pochopíte tento princíp fungovania života, urobili ste prvý krok k zmene. 

co je sebarozvoj

Potrebu sebarozvoja máme v sebe zabudovanú, hovorí už Maslowova teória potrieb 

Ešte skôr, ako vám predstavíme aktivity na sebarozvoj, pozrime sa spoločne na Maslowovu pyramídu potrieb, ktorej súčasťou je aj sebarozvoj. 

Základňu tejto pyramídy tvoria fyziologické potreby, teda jedlo, spánok či tekutiny. Vyššie na druhom poschodí sa nachádzajú potreby bezpečnosti a ochrany, na treťom stupienku sú potreby lásky a spolupatričnosti. 

Štvrtá úroveň pyramídy hovorí o uspokojení potrieb sebaúcty a vlastnej hodnoty, piata o potrebe porozumieť, čo zahŕňa napríklad zvedavosť či hľadanie hlbšieho zmyslu. Na šiestom poschodí sa nachádzajú estetické potreby krásy a poriadku. Až na siedmej priečke je sebarealizácia. 

Maslow bol presvedčený o tom, že každý z nás má neobmedzený priestor pre rast, čiže môžeme dosiahnuť svoj plný potenciál ako jedinečná ľudská bytosť. Ako? Maslow odporúča, aby sme boli v kontakte so svojím vnútrom, snažili sa žiť život naplno s maximálnou mierou koncentrácie. 

Inak povedané, kľúčové je počúvať svoju intuíciu (vnútorný hlas), byť napojený na seba a usilovať sa žiť vedome, autenticky. V tom nám pomôže sebarozvoj. 

Tipy na aktivity na sebarozvoj 

Ak chcete začať so sebarozvojom, urobte tak hneď. Pomôcť vám môžu knihy na sebarozvoj, kurzy sebarozvoja alebo niektoré z nasledujúcich tipov. 

Budujte rastové myslenie 

Rastové nastavenie mysle vás vedie k tomu, aby ste prijímali výzvy bez ohľadu na výsledok, ktorý môže byť spojený s pocitmi zlyhania, zahanbenia či poníženia pred sebou či ostatnými. 

Znamená, že sa nenecháte ovládať strachom zo zlyhania, pretože veríte, že každá prekážka je príležitosťou pre rast. Ak aj výsledok nie je podľa vašich predstáv, môžete sa z toho poučiť. Jednoducho povedané, naučte sa vystupovať z komfortnej zóny, pretože bez toho nie je možné žiť život, po ktorom túžite.

Rastové myslenie sa dá budovať mnohými spôsobmi: 

  • Prijmite, že ste len človek, ktorý má silné a slabé stránky a to isté platí aj pre ľudí okolo vás. 
  • Naučte sa problémy vnímať ako výzvy či dobrodružstvá, pretože vaše myšlienky tvoria realitu. 
  • Každý deň urobte aspoň jednu vec, ktorá vás prinúti vystúpiť z komfortnej zóny
  • Pokúste sa nesúdiť, ale byť láskavým k sebe i druhým. 
  • Nepýtajte si súhlas od okolia. Robte to, čo vám hovorí vnútorný hlas. 
  • Nezabúdajte, že cesta je cieľ. Tešte sa z každého malého pokroku a neúspechy vnímajte ako príležitosť naučiť sa niečo nové, posunúť sa ďalej. 

Napojte sa na seba 

Ak sa ocitnete v nebezpečenstve, ktorým môže byť, napríklad prezentácia v práci či stres z neskorého príchodu do zamestnania, reagujete útokom, únikom alebo odpojením sa. Sú to spôsoby, ktoré vám umožňujú prežiť. 

Avšak k prežitiu šťastného a naplneného života sa potrebujete napojiť na seba, na svoju intuíciu. V náročných situáciách môžete použiť rôzne techniky, ako to urobiť. V prípade, že ste “od seba” odpojení dlhodobo, je dôležité niektoré z uvedených techník používať pravidelne, napríklad v rámci ranného rituálu a tiež v situáciách “ohrozenia”. Aj v tomto prípade ide o sebarozvoj. 

Ako sa napojiť na seba a rozvíjať sebarozvoj? 

  • Zhlboka dýchajte a snažte sa, aby bol výdych dlhší ako nádych. Ak máte možnosť, ľahnite si na zem a nohy si oprite o stenu. Venujte plnú pozornosť svojmu dychu a telu, napríklad zmenšujúcemu sa bruchu pri výdychu, na ktorom máte položené ruky. 
  • Aspoň 30 minút denne sa vedome venujte nejakej činnosti. Sústreďte sa aj na najmenšie detaily. 
  • Nájdite si každý deň chvíľu pre seba, zatvorte sa v tichej miestnosti alebo zájdite do prírody a buďte sami so svojimi myšlienkami. Vžite sa do role pozorovateľa svojich myšlienok. 
napojte sa na seba

Starajte sa o svoje zdravie 

Telo a duša sú prepojené. Črevný mikrobióm ovplyvňuje nielen našu imunitu, ale aj vnútorné rozpoloženie. To, čo jeme, sa odzrkadľuje aj na našom psychickom rozpoložení. To sú len niektoré z vedecky podložených tvrdení, ktoré potvrdzujú, že starostlivosť o fyzické zdravie je nevyhnutnou súčasťou sebarozvoja. Čo je dôležité? 

  • Ak nepatríte k vyznávačom zdravého životného štýlu, začnite tým, že každý deň urobíte drobnosť pre zdravie, ako napríklad zájdete na prechádzku do lesa, dáte si na obed zeleninový šalát, namiesto bieleho pečiva si doprajete celozrnné a pod.
  • Nezabúdajte, že okrem zdravej, pestrej a vyváženej stravy je dôležitý aj kvalitný spánok, pitný režim, pravidelná fyzická aktivita atď. Nepodceňujte to. 
  • V prípade, že vás trápia pravidelne rovnaké zdravotné problémy alebo máte nejakú diagnózu, skúste sa na ňu pozrieť z hľadiska psychosomatiky, pretože choroby sú upozornením na to, že v našom živote nie je niečo v poriadku, ako napríklad vzťah so sebou či druhými. 

Neporovnávajte sa 

Brzdou sebarozvoja je porovnávanie sa s druhými, pretože v nás vyvoláva pocity hnevu, smútku či dokonca závisť. Ak sa sústredíte iba na seba a porovnávanie svojho dnešného ja s tým včerajším, uľaví sa vám a sebarozvoj aj v iných oblastiach vám pôjde oveľa ľahšie. Tým pádom sa lepšie sústredíte na svoj cieľ a jeho dosiahnutie. 

S porovnávaním sa súvisí aj časté sledovanie sociálnych sietí. Uvedomte si, že sociálne siete a vôbec moderné technológie sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Snažte sa preto obmedziť ich používanie. 

Každý deň aspoň 30 minút čítajte 

Kurzy sebarozvoja sú výborným spôsobom, ako sa pohnúť v živote ďalej a žiť tak, ako túžite. Avšak pokiaľ ste prečítali aspoň jednu knihu pre rozvoj osobnosti, viete, že úspešní ľudia veľa a radi čítajú. 

Snažte sa každý deň venovať čítaniu aspoň 30 minút denne, pričom nemusí ísť iba o knihy pre rozvoj osobnosti. Čítanie je skvelé aj na budovanie slovnej zásoby, zníženie hladiny stresových hormónov či odreagovanie sa od starostí bežného života. 

Získavanie informácií z rôznych zdrojov vo vás tiež podporí kritické myslenie, ktoré pomaly, ale isto, ničia moderné technológie. Zvykli sme si veriť tomu, čo nám prezentujú v médiách práve kvôli absencii kritického myslenia. Cieľ prečítať aspoň jednu knihu mesačne, či čítať 30 minút denne, je skvelý spôsob, ako napredovať v sebarozvoji. 

čítanie kníh

Píšte si denník 

Existuje veľa spôsobov, ako viesť denník. Ak chcete zistiť, čo vám v živote robí problém, resp. čo v sebe nemáte spracované, pomôcť môže emočný denník. Ako má vyzerať? 

  • Každý deň si do neho zapíšte, čo sa vám stalo, alebo nad čím ste rozmýšľali. 
  • Ku každej situácii si poznačte pocity, ktoré ste cítili. 
  • Nezabudnite poznamenať si, čo bolo príčinou týchto pocitov. 

V reálnom živote to môže vyzerať nasledovne. V práci vám kolega povedal, že ste neschopný zamestnanec, pretože ste zle vypracovali zadanie, napriek tomu že ste do toho dali všetko. Vy ste sa cítili zahanbene, ponížene i nahnevane. Príčinou vašich pocitov môže byť napríklad nízka sebadôvera, na ktorej môžete v rámci sebarozvoja pracovať. 

Sebarozvoj je kľúčom k naplnenému životu i úspechu 

Ako sami vidíte, sebarozvoj je nevyhnutnosť v prípade, že chcete prežiť šťastný, spokojný a úspešný život. Vedzte, že možnosti máte neobmedzené. Nech sa vám v živote deje čokoľvek, nezostávajte v roli obete, ale buďte tvorcom a vybudujte si presne taký život, po akom túžite.