Aj vás trápia rozšírené cievky a červené žilky na tvári? Je to problém, ktorý trápi mnoho žien tzv. kuperóza. Objavujú sa ako u žien tak aj u mužov. Najčastejšie sa vyskytujú po 30 roku života ale môžu postihovať aj mladších ľudí. Netrápia len tvár ale môžu sa nachádzať aj na stenách a pod kolenami. Väčšie sklony ku kuperóze má suchá, dehydratovaná a namáhaná pleť.
Prečo červené žilky na tvári vznikajú?
Červené žilky sa môžu začať objavovať po 30 roku života, pretože s rastúcim vekom pokožka stráca prirodzenú pružnosť cievnych stien. Keďže je cievka širšia, prúdi v nej oveľa viac krvi. A práve vtedy sa neviditeľná cievka stáva viditeľnou. Najprv sa môžu objaviť ako malé žilky, pavučinky ale neskôr môžu prejsť do štádia stáleho začervenania pokožky nazývaný aj ako rosacea alebo ružovka. Ružovka je chronické, zápalové ochorenie, ktoré má za následok nie len začervenanie, ale aj hrbatenie pokožky. Červené žilky na tvári sa najčastejšie objavujú na lícach, nose a brade.
Čo ich spôsobuje?
- genetika – ak sa u vás v rodine nachádza tento problém je dosť možné, že môže vekom začať trápiť aj vás
- zmena počasia – pleť náchylná na praskanie žiliek nemá rada teplo, extrémny chlad alebo keď sa teploty rýchlo striedajú
- zlý životný štýl – praskanie cievok môže spôsobiť aj konzumácia alkoholu a fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, najmä tvrdého, môže spôsobiť pavúčie cievy, nedostatok pohybu
- slnečné žiarenie – nezabúdajte na vysoké faktory pri opalovaní
- hormonálne zmeny – zvýšená hladina estrogénu počas tehotenstva môže viezť k popraskaným cievam, môžu sa objaviť aj v puberte alebo pri menopauze, ak sa objavia v tehotenstve potom sami prirodzene zmiznú
- kožné choroby – rozšírené žilky môžu byť spojené s ďalšími kožnými problémami, ako je napríklad ružovka alebo ekzém
- enviromentálne vplyvy – pobyt v znečistenom prostredí
- kýchanie – extrémny tlak na lícach môže spôsobiť popraskanie cievok
- stres – zvyšuje krvný tlak
Ako predísť ich vzniku?
- dôležité je celoročné používanie produktov, ktoré sú na tento problém určené
- citlivá pleť ma oslabenú kožnú bariéru a preto je dôležité nezabúdať na krémy s UV faktorom
- časté opaľovanie a dlhodobý pobyt na slnku
- počas zimných mesiacov musí byť pleť dostatočne hydratovaná
- vyhýbajte sa kozmetike, ktorá obsahuje vysoký obsah alkoholu alebo parfumované zložky
- vyhýbajte sa peelingom s hrubými časticami, nimi si môžete pleť len podráždiť
- ak žilky maskujete makeupom, tak ho neroztierajte ale vklepávajte
- ideálne na prekrytie červených žiliek sú zelené korektory
- obmedzte pálivé jedlá, kávu a alkohol
- nevyhľadávajte sauny, horúce zábaly a neumyvájte si tvár horúcou vodou
- nechytajte si tvár počas dňa
- pravidelne pleť čistite správnymi produktami a nezabúdajte na tonikum
- vyhnite sa zbytočnému stresu
Diagnostika a liečba
Ak máte červené žilky už v rozšírenom štádiu môžete navštíviť dermatológa, ktorý vám určí vhodné opatrenia a liečbu. V prípade kožných ochorení typu rosacea sa určite poraďte s lekárom. Na trhu už existujú rôzne ošetrenia a produkty, ktoré vám s týmto problémom pomôžu. Ak sú vaše žilky viditeľné už aj cez makeup a ste už zúfalá ideálnym spôsobom ísť na laserový zákrok. Moderné lasery odstránia červené žilky na tvári bez toho aby poškodili pokožku. Sú rýchle a takmer bezbolestné. Tento zákrok je ale nutné opakovať a nedá vám žiadnu záruku, že sa červené žilky na vašej tvári neobjavia znovu.
Skleroterapia je terapia na báze injekcií, pavúčie cievy po nej vymiznú po niekoľkých týždňoch. Počas procedúry lekár vpichuje do poškodených ciev tekutinu, ktorá spôsobí ich uzatvorenie a menšiu viditeľnosť.
Existujú aj prírodné produkty na liečbu napríklad jablčný ocot, ten zmierňuje viditeľnosť pavúčích ciev a redukuje začervenanie a iné príznaky. Používajte ho ako tonikum, aplikujte ho pomocou vatového tampónu.
Ak trpíte týmto problém určite nezúfajte. Pravidelnou prevenciou a vyhýbaniu sa rizikovým faktorom svôj stav pleti zaručene zlepšíte. Nechajte si poradiť profesionálmi, či už pri výbere produktov alebo pri kozmetických ošetreniach.