Zaujíma vás, ako si vybrať správny parfum bez väčšej námahy? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám tento proces uľahčia.
Parfém patrí k nášmu ja. Podčiarkuje našu osobnosť a jedinečnosť, dodáva nám sebadôveru a ovplyvňuje to, ako nás vnímajú ľudia v bezprostrednom okolí. Parfém nie je iba obyčajná vôňa, je našou súčasťou.
Niekto sa k parfému, ktorý ho charakterizuje, dostane náhodou – vyskúša vzorku z parfumérie, vyberie si na základe intuície z dvoch či troch ponúkaných parfumov alebo ho dostane ako darček. Avšak väčšina z nás sa k obľúbenej vôni nedopracuje na prvýkrát, ale postupne, teda hľadáme, až nájdeme.
Je to aj váš prípad a túžite po parféme, ktorý vám spríjemní každý deň a zvýši sebavedomie? Máme pre vás niekoľko užitočných rád.
Tipy, ako si vybrať správny parfum
Bez ohľadu na to, či vyberáte parfémy do prania, parfém do auta či osobný parfém, vždy sa zíde niekoľko užitočných informácií. Čo vám výber parfumu uľahčí a na čo by ste nemali zabúdať?
Zoznámte sa so základom, srdcom a hlavou parfému
Každý parfém sa skladá zo základu, srdca a hlavy, ktoré pôsobia synergicky, čím vytvárajú špecifickú vôňu. Čím sú výnimočné?
- Kľúčové je vedieť, že hlava parfému predstavuje prvý dojem. To znamená, že na základe hlavy parfumu sa do neho zamilujete, alebo ho ihneď odložíte bokom. Hlavu parfému tvoria rýchlo prchavé látky.
- Srdce parfému je zložené zo stredne prchavých látok, ktoré sa uvoľnia v intervale 5 – 15 minút, sú pokračovaním hlavy parfumu a dávajú mu charakter.
- Základ parfému, tvorený z pomaly prchavých látok, sa rozvinie v intervale 20 – 60 minút a cítime ho ešte hodiny potom. Ako napovedá jeho názov, ide o základnú črtu parfému.
Ak chcete zistiť, ktorý parfém je pre vás ten pravý, je potrebné nechať jeho vôňu rozvinúť až po základ. To znamená, že kľúčové rozhodnutie, ktorý parfém je ten správny, urobíte až po niekoľkých hodinách po príchode z parfumérie.
Zistite, ktorá rodina vôní vám sedí najviac
Po tom, ako ovoniate parfém so zatvorenými očami, môžete mať pocit, že ste na letnej lúke plnej kvetov, alebo ste práve rozkrojili šťavnatý pomaranč, alebo ste sa ocitli v krajinách Orientu, kde to vonia kardamónom či škoricou.
Pri väčšine parfémov platí, že sa dá zaradiť do skupiny s ostatnými vôňami podľa jej charakteru a spolu tvoria rodiny vôní, ktoré sa potom ďalej členia na podkategórie.
Aké rodiny vôní poznáme?
- Aromatické vône sa spájajú s bylinkami, ako je levanduľa, šalvia, eukalyptus či mäta. Väčšina týchto vôní je mužská, disponuje sviežosťou, originalitou a je stvorená pre dobrodružné povahy. Avšak neznamená to, že si z nich nevyberú aj dámy.
- Citrusové vône predstavovať netreba, pretože vôňu čerstvo rozkrojeného citróna alebo odšťaveného pomaranča pozná každý. Medzi základné tóny tejto rodiny patria okrem citróna a pomaranča aj limetka, bergamot, grep a mandarínka.
- Drevité vône pripomínajú čerstvo vyrúbané stromy, ako napríklad santalové drevo, vetiver, borovicu či dub.
- Cyprusové vône sa spájajú s tajuplnosťou, pričom hlavu môžu tvoriť citrusy, srdce kvety ako ruža, jazmín či ľalia a základ kadidlo, pižmo, pačuli, cibet či dubový mach.
- Kožené vône, ako napovedá názov, evokujú vôňu kože, ako napríklad koženého nábytku, koženej bundy či čalúnenia v aute. Kožené vône sa udomácnili vo svete pánskych i dámskych parfémov.
- Kvetinové vône takisto poznáme všetci, pretože stále patria medzi najobľúbenejšie. Typické sú pre ne arómy ruže, jazmínu, magnólie či pivónie.
- Orientálne vône zaváňajú exotikou. Patrí k nim škorica, klinček, vanilka, kadidlo, santalové či cédrové drevo. Tieto vône sa spájajú s dobrodružstvom a primeraným sebavedomím.
- Vône s feromónmi sú atraktívne pre opačné pohlavie a prispievajú k tomu, že sa cítite príťažlivejšie. Spájajú sa aj so zlepšením vzťahov, nielen smerom k opačnému pohlaviu.
Príkladom ovocnej povzbudzujúcej vône je, napríklad hlava parfumu z grapefruitu a bergamotu, srdce z jazmínu a kosatca a základom môže byť napríklad mošus. Dámske parfémy so statusom orientálne môžu mať hlavu tvorenú z liči a broskyne, srdce z frézie a fialky a základ zo santalového dreva a vetiveru. Korenisté pánske parfémy majú hlavu napríklad z kombinácie grepu, čierneho korenia a vetiveru, srdce z kardamónu, sečuánskeho korenia a muškátu a základ z čokolády a vetiveru.
Preferujete parfém, toaletnú či parfémovanú vodu?
Ďalším dôležitým kritériom pre výber parfumu či toaletnej vody je intenzita vône, ktorá je o tom, ako silno parfém vonia a ako dlho vydrží. To sa odvíja od obsahu vonných olejov v alkohole. Čím viac vonných olejov vôňa obsahuje, tým je intenzívnejšia a dlhšie vydrží, ale spravidla má aj vyššiu cenu. Je to však investícia, ktorá sa vyplatí.
- Parfém (Parfum) obsahuje najvyšší podiel vonných olejov, spravidla 15 – 40 percent a vydrží 6 – 8 hodín. Na trhu nájdete parfémy rôznych značiek. Rovnako obľúbený je parfém Prada, parfém Dior či parfém Versace, ale aj iné viac či menej známe značky.
- Parfumovaná voda (Eau de Parfum, EDP) má podiel vonných olejov na úrovni 15 – 20 percent a vydrží 5 – 6 hodín.
- Toaletná voda (Eau de Toilette, EDT) disponuje 5 – 15-percentnou koncentráciou vonných olejov a vôňu je cítiť 4 – 5 hodín.
- Kolínska voda (Eau de Cologne, EDC) má podiel vonných olejov 2 – 4 percentá a vydrží do 3 hodín.
Aký parfum sa mi hodí? Napovie typ vašej osobnosti, príležitosť i test
Pri hľadaní odpovede na otázku, ako si vybrať správny parfum, sú dôležité osobné preferencie a oplatí sa počúvať aj svoju intuíciu. Okrem toho by ste mali zohľadniť aj ďalšie skutočnosti. Ktoré sú to?
- Typ osobnosti – milovníci romantiky ocenia kvetinové vône, elegantným dámam pristanú drevité vône, športové typy sa nemusia báť sviežich citrusových vôní, odvážne ženy sa zamilujú do orientálnych vôní.
- Spoločenská príležitosť – iný druh parfumu sa hodí na denné nosenie do práce a iný na spoločenské udalosti, ako napríklad večerný ples.
- Ročné obdobie – svieže dámske parfémy sú vhodnejšie na letné mesiace, pretože letný parfum prináša v horúcich dňoch vytúžené osvieženie a ľahkosť. Vhodnou voľbou na zimu môžu byť korenistejšie alebo orientálne vône.
- Farba oblečenia – to, aký parfém si vyberiete, sa môže odvíjať aj od farby, ktorá prevláda na vašom oblečení v šatníku. K bielej sú stvorené kvetinové vône. Naopak, čierna výborne ladí so sladšími korenistými či orientálnymi vôňami.
- Vlastnosti vôní – o grepovej vôni sa hovorí, že uberá kilogramy. Kvetinové vône na starších dámach ich môžu urobiť mladšími. Naopak, orientálne vône môžu mladým ženám dodať istotu skúsenejších žien.
- Testy ako vybrať parfum – na internete nájdete množstvo testov, ktoré vám pomôžu s výberom vhodného parfému. Zohľadňujú aj vyššie spomínané kritériá, ako napríklad typ osobnosti, ročné obdobie, spoločenskú príležitosť a mnohé ďalšie.
Zásady, ktoré sa oplatí dodržiavať pri výbere parfému
Ak si vyberáte novú vôňu, vždy sa oplatí zájsť do parfumérie a nechať si poradiť. Na čo by ste nemali zabúdať?
- Pri skúšaní parfémov využite testovacie prúžky a neaplikujte si parfém hneď na pokožku. To urobte až po tom, ako si vyberiete jedného, maximálne dvoch favoritov.
- Ak sa neviete rozhodnúť v parfumérii, tak potom si na každý testovací prúžok napíšte značku vône, vezmite si ich so sebou a rozhodnete sa až doma. Myslite však na to, že by ste nemali skúšať viac ako štyri vône.
- Po výbere vône na základe testovacieho prúžka je potrebné otestovať ju na pokožke, pretože až potom pocítite, ako parfém naozaj vonia.
- Parfém sa nanáša na pulzné body, napríklad na zápästia, krk, spánky, lakťové jamky či oblasť za ušami. Vyberte si jednu z nich a naneste na ňu parfém. Potom ho ovoňajte zhruba po 10-tich minútach a ďalej priebežne počas niekoľkých hodín, keď sa rozvinie základ parfému.
- Ak máte problém zorientovať sa medzi parfémami, obetujte niekoľko eur a zakúpte si vzorky parfémov. Otestujete ich v pohodlí domova a potom pri kúpe správneho parfému pôjdete na istotu.
- Nepodceňujte ani ďalšie vlastnosti parfémov, ako napríklad ohľaduplnosť k životnému prostrediu, použitie prírodných alebo syntetických vonných zložiek či dodržiavania etických zásad voči pestovateľom rastlín na vonné zložky a tak ďalej.
- Nenechajte sa limitovať rozdelením parfémov na pánske a dámske, pretože mnohé známe dámy sa netaja tým, že ich najobľúbenejší parfém je z kategórie tých pánskych.
- Nebojte sa investovať do viacerých parfémov, ktoré budete striedať podľa príležitosti, ročného obdobia alebo momentálnej nálady. Avšak myslite na to, že by ste ho nemali mať otvorený dlhšie ako jeden rok.
Ako používať parfém tak, aby voňal čo najdlhšie?
Ak už máte parfém, s ktorým ste v súlade, je dôležité nosiť ho tak, aby ste z neho mali čo najviac. Na čo by ste mali dbať?
- Parfém nanášajte na pokožku na pulzné body. Najčastejšie ide o zápästie, lakťové jamky, oblasť za ušami či na dekolt.
- Ak chcete, aby vám vydržal dlhšie, najprv na pokožku naneste mastný krém bez vône a až potom rozprášte parfém.
- Počas dňa parfém opäť rozvoniate tak, že miesto aplikácie navlhčíte vodou.
- Vyhnite sa tomu, aby ste parfém rozotierali. Iba ho nechajte zaschnúť.
- Ak chcete, aby vydržal čo najdlhšie, nastriekajte ho na vnútornú stranu oblečenia. Alebo používajte rovnakú vôňu aj v sprchovom géli, telovom mlieku či deodorante.
- Parfém skladujte na tmavom mieste, pretože slnečné žiarenie mu neprospieva.
- Ak sa vám stane, že parfém vám počas menštruačného cyklu vonia inak, je to v poriadku, pretože sú za to zodpovedné hormóny.
- Necítite vôňu parfému, ktorý používate roky? Stále voniate, akurát vaše čuchové bunky si na ňu zvykli. Nebojte sa, ostatní ju vnímajú.
- Ak sa chystáte opaľovať, vyhnite sa používaniu parfému, pretože na slnku môže dôjsť k podráždeniu pokožky, kde ste aplikovali parfém.
Parfém je vašou súčasťou
Vône majú obrovskú moc, a preto výberu parfému venujte dostatok času, energie i pozornosti. Nenechajte sa presvedčiť reklamou ani lákavými sloganmi. Parfém si vždy najskôr niekoľko dní vyskúšajte a až potom si ho kúpte.
Počúvajte svoju intuíciu, pretože správne vybraná vôňa vám dodá sebadôveru a stane sa neoddeliteľnou súčasťou vášho ja.